هر چند کفش پاشنه بلند پارچه شلوار سبک زندگی

هر چند: کفش پاشنه بلند پارچه شلوار سبک زندگی مد و لباس اصول و نحوه ی پوشش

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی طبيعي يا حباب؟ , رشد قيمت مسكن

عده ای در التهابات اخیر بازار مسکن انگشت اتهام را به سوی بنگاهداران املاک دراز کرده اند؛ این درحالی است که کارشناسان سهم اندکی را جهت این گروه از بازیگران بازار

طبيعي يا حباب؟ , رشد قيمت مسكن

رشد قيمت مسكن؛ طبيعي يا حباب؟

عبارات مهم : بازار

سهم نیم درصدی بنگاهداران در بازار مسکن

عده ای در التهابات اخیر بازار مسکن انگشت اتهام را به سوی بنگاهداران املاک دراز کرده اند؛ این درحالی است که کارشناسان سهم اندکی را جهت این گروه از بازیگران بازار مسکن قائل هستند و معتقدند جهت حل پرسشها کنونی، دولت ضمن دادن اجازه بازاریابی و جذب سرمایه مستقیم باید بخشی به نام اقتصاد مسکن یا اقتصاد ساختمان را در وزارتخانه امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی ایجاد کند. بیت ا… ستاریان، کارشناس ارشد مسکن در گفت و گو با «آرمان» به ارزیابی این عنوان پرداخته است که در ادامه می خوانید.

شما نقش بنگاهداران املاک را در التهابات بازار مسکن چطور ارزیابی می کنید؟

طبيعي يا حباب؟ , رشد قيمت مسكن

این یک نوع فرافکنی هست. اساسا ما در اقتصاد و قوانین بازار جهت بنگاهداران چنین نقشی قائل نیستیم. اگر بگوییم در دنیا بنگاهداران املاک با مهندسی فروش قیمت موردی از کالا را زیاد کردن می دهند و می توانند با نحوه فروش قیمت کالایی را اوج ببرند، در یک مورد می توانند این کار را انجام دهند، نه در سطح کشور، یعنی نمی توانیم بگوییم بنگاهداران قیمت مسکن را زیاد کردن داده اند، این جمله به صورت عام غلط هست، ولی اگر گفته شود بنگاهداران با مهندسی فروش توانسته اند جهت مثال یک مجتمع را با ارزش افزوده اوج در حدود 20 درصد بفروشند، این قابل قبول هست. درواقع ما جهت بنگاهداران عموما سهم سه تا پنج دهم درصدی در قیمت مسکن در سطح کشور قائل هستیم. اینکه نقشی جهت بنگاهداران در التهاب بازار قائل باشیم، یک حرف غیرعلمی و غیرمنطقی هست. در دنیا مکانیزم ها، روش ها و مهندسی فروش تاثیرگذار هست، ولی تاثیرگذار در سوژه خاص. نه در سطح اینکه گفته شود بنگاهداران کل مسکن را با مهندسی فروش تحت تاثیر قرار داده اند.

این حرف غیرقابل قبول هست. به هیچ وجه ممکن هم نیست که بگوییم بنگاهداران با یک متدلوژی فروش یا مهندسی فروش بهای کل مسکن را در کشور زیاد کردن دادند؛ این کاملا یک حرف غیرعلمی، غیرمنطقی و غیراجرایی است که عده ای در این مملکت به زبان می آورند و مردم هم گوش می دهند. چنین چیزی اصلا وجود ندارد، ولی مهندسی فروش در مورد عنوان خاص جهت مثال درمورد مجتمع یا پاساژ خاصی صدق می کند؛ یعنی بنگاهداران می توانند با 10 یا 20 درصد زیاد کردن بها، فروش خوب و به موقعی داشته باشند.

عده ای در التهابات اخیر بازار مسکن انگشت اتهام را به سوی بنگاهداران املاک دراز کرده اند؛ این درحالی است که کارشناسان سهم اندکی را جهت این گروه از بازیگران بازار

در حال حاضر، بازیگران مهم التهاب بازار مسکن چه کسانی هستند؟

چنین چیزی وجود ندارد. بازیگری جهالتی است که در کل این سیستم وجود دارد. قبل از زیاد کردن مسکن، همه شعار می دهند و فریاد می زنند که مسکن پر شده است یا تمام شده است هست، ولی ما می گوییم که پر نشده، بلکه این مساله ناشی از رکود یا غیره هست. می گوییم کمبود وجود دارد، تصور نکنید کمبود نیست و بی خود حرف از منزل های خالی نزنید، اینها وجود ندارد، اینها وهم هست، ولی کسی گوشش بدهکار این حرف ها نیست. بعد از اینکه قیمت مسکن زیاد کردن پیدا می کند، می گویند که کسی آشوب کرده هست. این درست نیست. آن وقت که گفته می شود بازار مسکن را کنترل و مدیریت کنید تا درگیر رکود نشود، کسی توجهی نمی کند، جهت اینکه کوتاهی های خودشان را کم کنند، می گویند مسکن اضافه آمده است و این به رکود دامن زده. بعد از اینکه بهای مسکن زیاد کردن پیدا می کند و رونق ایجاد می شود، می گویند عده ای آشوب کرده اند و مافیایی دست به دست هم داده اند و بازار مسکن را ملتهب کرده اند، در پاسخ به این پرسشها باید بگویم خیر، اینها وهم است.

دولت چطور باید عمل می کرد؟ ایراد مهم شما متوجه کدام عملکرد دولت است؟

من نمی توانم کل دولت را در این مساله مقصر بدانم، ولی آنچه که است در این 30 سال برنامه ای در بخش مسکن ارائه نشد. مسکن پرسشها و پرسشها عظیمی در درون خودش دارد که ناشی از مسائلی است که در خود دولت می گذرد. نخستین کاری که دولت کرده است این است که مسکن و ملک را به درون خودش محدود کرده و اجازه بازاریابی و جذب سرمایه مستقیم نمی دهد.

طبيعي يا حباب؟ , رشد قيمت مسكن

حوزه مسکن تنها حوزه ای است که بخش شخصی در آن فعال است و بقیه بخش ها چون نفت، گاز، طلا، اورانیوم… به وسیله دولت قبضه شده است هست، فقط مسکن را جهت بخش شخصی گذاشته است که همین را هم محدود کرده که بخش شخصی حق ندارد ملک به خارج بفروشد یا سرمایه گذار خارجی به صورت مستقیم جهت سرمایه گذاری وارد شود، یعنی اگر شما به عنوان یک ایرانی به کشورهای منطقه یا هر کجای دنیا بروید و بگویید که می خواهید در مسکن سرمایه گذاری کنید، جهت شما فرش قرمز پهن می کنند، ولی در کشور عزیزمان ایران اینگونه نیست و فرایند طولانی باید طی شود تا اجازه خرید ملک بدهند چه برسد به اینکه بخواهند در آن سرمایه گذاری کنند.

مسائل دیگری هم وجود دارد که نیازمند ارائه و تدوین یک برنامه جامع است که باید تمام ابزارهای مالی در آن دیده شود؛ نه یکی دو مورد، بلکه همه موارد چون تسهیلات، سرمایه گذاری، فاینانس، اوراق همکاری و… همه اینها را باید با هم ببینند و آینده نگری کنند. بنابراین اول باید زیرساخت ها آماده و سپس در برنامه ها تغییراتی اعمال شود.

عده ای در التهابات اخیر بازار مسکن انگشت اتهام را به سوی بنگاهداران املاک دراز کرده اند؛ این درحالی است که کارشناسان سهم اندکی را جهت این گروه از بازیگران بازار

تجربه نشان داده برنامه دولت های متفاوت در بخش مسکن چندان جوابگوی نیازها نبوده هست. برنامه عملیاتی مورد نظر شما به وسیله چه کسانی باید طراحی شود؟

این برنامه ای است که به وزارت راه و شهرسازی محول شده است است و آنها باید آن را راه بیندازند. البته در دنیا تنها وزارت راه و شهرسازی این کار را نمی کند، بلکه وزارت اقتصاد و بانک مرکزی خودشان هم بخش هایی تحت عنوان اقتصاد صنعت ساختمان دارند که در آنجا مواردی را بررسی می کنند. ما در کشور عزیزمان ایران در وزارت امور اقتصادی و دارایی هیچ بخشی به نام اقتصاد مسکن یا اقتصاد ساختمان نداریم، درحالی که نیمی از اقتصاد و نیمی از نقدینگی کشور در بخش مسکن و ساختمان هست. هیچ بخشی در وزارت امور اقتصادی و دارایی ما که در مورد این عنوان به طور علمی مطالعه کند، وجود ندارد. در بانک مرکزی هم هیچ اداره ای مسئول این امور نیست، اینها در حالی است که نیمی از مملکت اقتصاد ساختمان است و بیش از 65 درصد مردم در این بخش فعال هستند.

طبيعي يا حباب؟ , رشد قيمت مسكن

آرمان

واژه های کلیدی: بازار | اقتصاد | برنامه | مهندسی | اقتصادی | ساختمان | بازاریابی | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | سرمایه گذاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz